ARTICLE AD
Sonce že zgodaj ogreje ulice, senca pod drevesi je vredna več kot hladilnik, apetiti pa se spremenijo. Hrana, ki nas je v hladnejših mesecih grela in hranila, postane neprijetna, obremenjujoča in odveč. Poleti telo zahteva drugačne obroke – lažje, bolj osvežilne in preproste za pripravo.
Poletna kuhinja ni dieta, je prilagoditev življenju v vročini
Lahki obroki niso nujno povezani z odrekanjem. So izraz sezonske pameti in občutka za to, kaj telo resnično potrebuje. Poletna kuhinja temelji na treh načelih: zmanjševanju toplotnega bremena, večji hidraciji in enostavni prebavljivosti.
Vročina na krožniku podvoji utrujenost
Tudi okusna jed izgubi privlačnost, če po njej potrebujemo počitek. Hrana naj telo podpre, ne obremeni. Poleti to pomeni več zelenjave, svežine in ustvarjalnega razmišljanja, kako jedi pripraviti z manj kuhanja – ali brez njega.

Prvi trik: Uporabljajte hrano, ki hladi telo
Nekatera živila imajo naravno hladilni učinek. Ne gre le za temperaturo jedi, ampak za to, kako živila vplivajo na termoregulacijo telesa. Kumarice, lubenice, jogurt, meta in zelena solata niso le osvežilni – pomagajo zniževati občutek notranje vročine.
Kako prepoznati “hladilna” živila
Hladilna živila so večinoma bogata z vodo, vlakninami in imajo malo maščob. So lahka za prebavo in ne potrebujejo dolge priprave. Takšne sestavine naj bodo osnova poletne kuhinje.
Primer hladne jedi? Jogurtova skleda z zelišči
Vzemite navaden jogurt, dodajte nasekljano svežo meto, nekaj naribanih kumar in ščepec soli. Postrezite hladno s polnozrnatim kruhom. Obrok je lahek, nasiten in prijetno ohladi telo.
Drugi trik: Zmanjšajte kuhanje ali ga popolnoma opustite
Vročina iz štedilnika ali pečice poveča temperaturo doma in vam ukrade dragocen zrak. Poleti je idealen čas za jedi, ki zahtevajo minimalno toplotno obdelavo – ali pa se pripravijo popolnoma surove. Solate, hladne juhe, narezki, namazi in fermentirane jedi ne potrebujejo ognja, da navdušijo.
Pametno kuhanje vnaprej
Če že kuhate, to naredite zvečer ali zgodaj zjutraj, ko so temperature nižje. Pripravite večje količine, ki jih lahko uporabite več dni. Kuhan krompir, stročnice ali žita lahko shranite v hladilniku in iz njih hitro sestavite obrok.
Zamenjajte pečico za mešalnik
Hladne zelenjavne juhe, sadni smutiji ali domači humus, se pripravijo v nekaj minutah brez kuhanja. Mešalnik postane poleti vaša najboljša kuhinjska naprava.
Recept – poletna solata z lubenico in feta sirom
Sestavine:
- 3 rezine lubenice
- 100 g feta sira
- sveža meta
- nekaj kapljic limoninega soka
- žlica oljčnega olja
Postopek:
Lubenico narežite na kocke, fetako nadrobite, dodajte natrgane liste mete in prelijte z limono in oljem. Postrezite ohlajeno kot samostojno jed ali prilogo.
Tretji trik: Uporabljajte sezonske sestavine, ki jih ni treba preveč spreminjati
Poleti sadje in zelenjava dosegata svoj okusni vrhunec. Zato jih ni treba skrivati v omakah ali preoblikovati v zapletene jedi. Naj pridejo na krožnik skoraj takšni, kot so – s čim manj poseganja.
Paradižnik, kot si ga zasluži
Zrel paradižnik potrebuje le sol, nekaj olja in kapljico kisa. Morda še listič bazilike. Ne rabimo ga peči, kuhljati ali mešati. Le narežemo in ponudimo.
Sadni zajtrki, ki ne potrebujejo recepta
Na krožniku združite marelice, borovnice, nektarine in jogurt. Potresite z ovsenimi kosmiči. To ni le zajtrk – je obred poletnega dneva.
Kako sestaviti lahek krožnik
Osnovno pravilo: polovico krožnika naj zasede sveža zelenjava, četrtino vir beljakovin (sir, jajce, stročnice, riba) in četrtino kompleksni ogljikovi hidrati (kvinoja, ajda, kuskus). Dodajte pest semen ali orehov za teksturo in malo oljčnega olja za ravnovesje.
Poletna kuhinja je preprosta, a nikoli dolgočasna
Ljudje pogosto zmotno verjamejo, da so lahke jedi enolične. V resnici so barvite, igrive in omogočajo več kombinacij kot zimski recepti. Če damo priložnost sezonskim sestavinam in jim ne vsiljujemo preveč postopkov, nas vsakič znova presenetijo.
Voda kot del hrane
Tudi hidracija je pomemben element. Juhe iz hladne zelenjave, sadni napitki ali preprosti napitki z zelišči (kot je voda z meto in limeto) prispevajo k večji hidraciji, brez da bi to opazili.
Objava Pozabite na težke jedi – poleti kuhajte s temi 3 triki se je pojavila na Vse za moj dan.