NSKS poziva k pregledu tudi drugih himn avstrijskih zveznih dežel (dopolnjeno)

19 hours ago 10
ARTICLE AD

Narodni svet koroških Slovencev (NSKS) je danes sporočil, da bi morali po mnenju njegovega predsednika Valentina Inzka preveriti tudi besedila himn nekaterih drugih avstrijskih zveznih dežel, med njimi Koroške. Poziv sledi odločitvi deželnega parlamenta avstrijske Štajerske, da kot deželno himno uzakoni za Slovenijo sporno Dachsteinsko pesem.

Kot je sporočil NSKS, Inzko meni, da bi morali preveriti tudi besedila himn nekaterih drugih zveznih dežel, saj da so nekateri avtorji “zagovarjali nacionalsocialistično miselnost” ali pa so bili člani nemške nacionalsocialistične stranke (NSDAP).

Ob tem so izpostavili, da v to kategorijo spada tudi četrta kitica koroške himne (Kärntner Heimatlied oz. Koroška domovinska pesem). Njena avtorica Agnes Millonig je namreč, kot so zapisali, pozdravila priključitev Avstrije nacistični Nemčiji leta 1938, obenem pa je bila članica NSDAP in njenega ženskega združenja (NS-Frauenschaft).

Poziv sledi obsodbam odločitve deželnega parlamenta avstrijske Štajerske, ki je v torek Dachsteinsko pesem (Dachsteinlied) vključil v zakon o deželnih simbolih. Himna je za Slovenijo sporna, ker v delu besedila opeva ozemlje avstrijske Štajerske, ki da se razteza do bregov Save in Drave, na območje današnje Slovenije.

Tako predsednica republike Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob v skupni izjavi kot tudi zunanje ministrstvo so v odzivu v sredo med drugim opozorili na “nesprejemljivost potez, ki z uporabo zgodovinsko preživete simbolike spodkopavajo doseženo sožitje in produktivno sodelovanje”.

Kritiko je že v sredo izrazil evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D/SD), danes pa sta poslanca Marjan Šarec in Irena Joveva (oba Renew) v skupnem odzivu poudarila, da za “tovrstne enostranske provokacije, ki poglabljajo nezaupanje in razdvajajo evropsko skupnost, ni prostora”. Ne gre zgolj za simbolno dejanje, kar najbolj občuti prav slovenska narodna skupnost v Avstriji, ki že dolgo upravičeno opozarja na svoj vedno bolj nezavidljiv položaj, sta opozorila.

Na odločitev štajerskega deželnega parlamenta so se odzvali tudi iz vrst avstrijske opozicije. Predstavnik stranke Neos Niko Swatek je vključitev Dachsteinske pesmi v zakon označil kot “dokaz brezobzirne nepremišljenosti in neodgovornosti brez primere”. Pri SPÖ so medtem v sporočilu za javnost zapisali, da odločitev ogroža tudi gospodarske odnose s Slovenijo.

Read Entire Article