Koliko časa moramo zalivati, da iz cevi priteče en liter vode?

6 hours ago 5
ARTICLE AD

Vprašanje, ki si ga marsikdo zastavi med poletnim zalivanjem vrta, se zdi sprva povsem preprosto: koliko časa naj pustim vodo teči, da rastline dobijo en liter vode? A kot pri številnih drugih vsakdanjih opravilih se tudi tu skriva več fizike in natančnosti, kot bi pričakovali. Voda, ki teče iz cevi, ni le tok tekočine. Je merljiv in predvidljiv pretok, ki ga lahko razumemo, izračunamo in uporabimo v prid naravi – ter pri tem prihranimo čas, energijo in vodo.

Vrtna cev, ki razkrije več, kot si mislimo

Razumevanje pretoka skozi vrtno cev ni pomembno le za tiste, ki skrbijo za rože ali zelenjavni vrt. Je uporabno tudi pri pranju avtomobilov, polnjenju bazenov ali celo pri natančnem merjenju porabe vode, kjer šteje vsak liter. Če vemo, koliko vode porabimo, lahko pametneje zalivamo – in s tem naredimo tudi nekaj dobrega za okolje.

Zalivanje sadovnjakaZalivanje sadovnjaka

Pretok vode: hitrost, ki jo je mogoče izmeriti

Koliko vode dejansko priteče iz domače cevi?

Osnova za vsak izračun je tako imenovani pretok – količina vode, ki priteče iz cevi v določenem času. Pretok se meri v litrih na minuto (l/min) ali v litrih na sekundo (l/s). V gospodinjstvih, kjer se uporablja običajna vrtna cev, premera 1/2 cola (kar pomeni približno 13 mm notranjega premera), je pretok najpogosteje med 10 in 15 litri na minuto.

Kakšna je razlika med 10 in 15 litri? Pri desetih litrih na minuto iz cevi priteče 0,167 litra na sekundo, pri petnajstih pa 0,25 litra na sekundo. To pomeni, da lahko liter vode izteče v razponu od 4 do 6 sekund, odvisno od tlaka v pipi in dolžine ter stanja cevi.

Kaj vpliva na hitrost?

Na pretok ne vpliva le premer cevi. Pomembni so tudi:

  • Tlak vode v cevi (odvisen od vodovodnega sistema)
  • Dolžina cevi (daljša cev = večji upor)
  • Stanje notranjosti cevi (čiste cevi omogočajo boljši pretok)
  • Prisotnost šobe ali razpršilnika na koncu

Zaradi vseh teh dejavnikov ima vsaka vrtna cev nekoliko drugačen pretok, kar pomeni, da povprečje sicer velja, a so odstopanja pogosta.

Vrtna praksa, kjer šteje vsaka sekunda

Kako hitro napolnimo en liter?

Zdaj pa k bistvu. Po izračunu povprečne širine cevi za zalivanje in pritiska vode, en liter vode priteče iz cevi v približno petih sekundah.

Tisti, ki uporabljajo močnejši tlak ali večji premer cevi, bodo opazili še hitrejši pretok. Pri 15 litrih na minuto bo en liter iztekel v dobrih 4 sekundah. Po drugi strani pa lahko starejši sistemi ali zelo dolge cevi pretok zmanjšajo pod 10 litrov na minuto, kar pomeni, da lahko za liter potrebujete do 6 sekund.

Kaj pa večje količine?

Zelo podobno lahko izračunamo, koliko časa potrebujemo za večje prostornine:

  • 10 litrov: 50 sekund
  • 20 litrov: 1 minuta in 40 sekund
  • 100 litrov (npr. sod): približno 8 minut in 20 sekund

Zato je razumevanje pretoka pomembno tudi, kadar polnite večje posode, zalivate vrt s številnimi rastlinami ali načrtujete namakalni sistem.

Vrtna cev kot natančno orodje

Merjenje pretoka doma

Če želite biti popolnoma prepričani, kolikšen je pretok vaše vrtne cevi, lahko to preprosto izmerite:

  1. Pripravite posodo znane prostornine (npr. 5-litrski lonec ali vedro).
  2. Odprite vodo iz cevi na polno.
  3. Z merilnikom časa (telefon ali štoparica) izmerite, koliko časa traja, da posodo napolnite.
  4. Izračunajte pretok:

Tako boste vedeli, lolikšna je natančna hitrost pretoka, kar lahko uporabite pri vsakdanjih opravilih – in tudi pri varčevanju.

Zakaj ni vseeno, koliko vode porabimo

V Sloveniji imamo srečo, da je voda kakovostna in razmeroma dostopna. A kljub temu postaja vse bolj dragocena. Poleti, ko so vodni viri pod pritiskom in suša ni redkost, je vsaka privarčevana kapljica pomembna. Če veste, da potrebujete pet sekund za liter, boste morda zalivanje začeli bolj premišljeno – in raje uporabili zbiralnik deževnice ali kapljično namakanje.

Zalivanje z občutkom in izračunom

Koliko vode potrebujejo rastline?

Za povprečno zelenjavno gredo velja, da ena kvadratna metra površina potrebuje približno 5 do 10 litrov vode na zalivanje. Če imate npr. 10 kvadratnih metrov, to pomeni 50 do 100 litrov vode. Ob pretoku 12 litrov na minuto to pomeni, da boste za celotno gredo potrebovali med 4 in 9 minut.

To pomeni, da lahko čas zalivanja načrtujete vnaprej in ne zalivate “na pamet”, temveč po potrebi in glede na količino. Tako ne bo prišlo do prekomernega močenja tal, kar vodi v izgubo hranil, ali pa do pomanjkanja, kar zavira rast.

Voda mora priti do korenin

Zalivanje ni le količinsko vprašanje. Pomembna je tudi globina. Rastline imajo korenine, ki segajo različno globoko. Če zalivamo prehitro in premalo, voda ostane le na površini, korenine pa ostanejo suhe. Če vemo, koliko vode priteče v določenem času, lahko zalivamo počasneje, a bolj učinkovito.

To je še posebej pomembno pri večjih rastlinah, kot so paradižnik, buče ali sadno drevje. Tu šteje natančnost.

Cev je tudi merilnik

Vrtna cev je eden izmed tistih pripomočkov, ki jih imamo vsi, a jih redko razumemo kot orodje za natančno delo. Če poznamo njen pretok, lahko bolj učinkovito zalivamo, polnimo, čistimo ali preprosto spremljamo porabo vode.

Od petih sekund za liter, do osmih minut za sod – vsaka številka prinaša vrednost. Za okolje, za gospodarno rabo, za boljši vrt in predvsem za občutek, da imamo nadzor nad tem, kar počnemo. Pretok skozi cev je preprost, a zgovoren pokazatelj, koliko potrebujemo – in koliko dajemo.

Objava Koliko časa moramo zalivati, da iz cevi priteče en liter vode? se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article