Kako poleti shraniti paradižnik, da ne zgnije že naslednji dan

15 hours ago 13
ARTICLE AD

Vroči poletni dnevi so sanjski za zorenje paradižnika, a hkrati tudi preizkus potrpežljivosti tistih, ki bi radi te sadeže ohranili sveže dlje kot le dan ali dva. Marsikdo jih kupi na tržnici ali prinese s svojega vrta, nato pa ga že naslednje jutro preseneti mehka koža, neprijeten vonj in temne lise. Vprašanje, kako poleti pravilno shranjevati paradižnik, da ostane čiv in zdrav, ni le stvar udobja, temveč tudi okusa in prehranske kakovosti.

Paradižniki in paprikaParadižniki in paprika

Hladilnik ni vedno najboljša rešitev

Kaj se zgodi s paradižnikom v hladilniku

Paradižnik se uvršča med sadeže, ki niso ljubitelji nizkih temperatur. Shranjevanje v hladilniku (pod 12 °C) povzroči spremembe v celični strukturi, zaradi česar postane mokaesar postane moka\u010st, izgubi aromo in elastičnost. Posebej to velja za zrele plodove, ki so že povsem rdeči in mehki. Tak paradižnik v hladilniku dobesedno zastane.

Kdaj je vendarle smiselno uporabiti hladilnik

Obstajajo izjeme. V primeru, da je temperatura v stanovanju nad 30 °C in ni možnosti prezračevanja, lahko paradižnike shranimo v hladilnik, vendar s posebnimi previdnostmi. Položimo jih na srednjo polico, zavijemo v papirnato vrečko ali kuhinjsko krpo in jih porabimo čim prej. Pred uporabo naj paradižniki nekaj ur stojijo na sobni temperaturi, da se okus delno povrne.

Zreli in nezreli potrebujejo različen pristop

Kako prepoznati popolnoma zrel paradižnik

Zrel paradižnik je enakomerno obarvan, prijetno diši in je na otip nekoliko prožen. Na njem ni zelenih žilic ob peclju. Tak paradižnik je pripravljen za takojšnjo porabo in ni primeren za dolgotrajno shranjevanje.

Kaj storiti z nezrelimi plodovi

Nezrele paradižnike, ki so še zelenkasti, shranimo na sobni temperaturi, a stran od neposredne sončne svetlobe. Idealna je shramba, zaprta škatla ali papirnata vrečka. Plodove lahko postavimo zraven zrelega jabolka ali banane, saj etilen pospešuje zorenje. Tako paradižnik dozori naravno, brez izgube okusa.

Idealna sobna temperatura in pogoji

Kam postaviti paradižnike

Najboljši prostor za poletno shranjevanje paradižnika je kuhinjski pult, stran od kuhalnih naprav in direktne svetlobe. Primerna je tudi shranjevalna polica, ki je v senci in nekoliko bolj zračna. Paradižnike lahko položimo v eno plast v pleteno košaro ali na pladenj s papirjem.

Vpliv vlage in zraka

V visoki vlagi paradižniki hitreje gnijejo, zato jih ne hranimo v zaprtih plastičnih posodah ali vlažnih okoljih. Kroženje zraka je ključno. Če so paradižniki oprani, jih najprej temeljito osušimo.

Nepravilna hramba lahko povzroči okužbo

Tveganje s shranjevanjem v plastični vrečki

Plastična vrečka je za poletni paradižnik kot inkubator za plesen. Zaprt prostor in kondenz pospešujeta razkroj, saj se mikroorganizmi hitreje razmnožujejo. Posebej nevarno je, če je paradižnik poškodovan.

Pozor pri stikih z drugimi sadeži

Paradižniki naj ne pridejo v neposreden stik z drugo sadno zelenjavo, saj lahko različni plini pospešijo zorenje ali gnitje. Ločenje plodov v kuhinji je droben, a ključen korak za podaljšanje njihove obstojnosti.

Praktični triki za podaljšanje svežine

Hranjenje z “navzgor obrnjeno” metodo

Znan pristop med poznavalci je, da paradižnik postavite na glavo, z delom kjer je bil pecelj navzdol. Na ta način preprečimo, da bi vlaga in bakterije vstopale skozi naravno odprtino.

Uporaba platnene krpe ali papirja

Na pladenj ali v košaro, kjer hranimo paradižnike, lahko podložimo papirnate brisače ali suho platneno krpo. Ta vpija vlago in preprečuje razvoj plesni. Menjajmo jih vsak drugi dan.

Ne jejte paradižnika brez nadzora

Zaznajte znake propadanja

Zmehčana površina, rahlo sluzast otip ali vonj po kvasu so jasni znaki, da paradižnik ni več varen za surovo uporabo. Tak sadež lahko uporabimo le še za termično obdelavo, in še to le, če ni razpadel do sredice.

Kdaj paradižnik še lahko porabimo

Rahlo mehki plodovi so lahko še vedno uporabni za juhe, omake ali pečene jedi. Pri tem jih pred uporabo prerežemo in pregledamo sredico. Morebitne spremembe barve, pike ali mehke lise odstranimo.

Objava Kako poleti shraniti paradižnik, da ne zgnije že naslednji dan se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article