ARTICLE AD
Kokoši na domačem travniku niso le nostalgičen simbol podeželja, ampak vse pogosteje postajajo del vsakdanjega življenja tudi v predmestjih in celo manjših urbanih naseljih. Zdi se, da v svetu, kjer si vse več ljudi prizadeva za bolj trajnostno življenje, kokoši doživljajo pravi preporod. Poleg jajc, ki so večkratna nadgradnja tistih iz trgovine, nudijo številne druge koristi, ki jih pogosto spregledamo.
Morda se zdi na prvi pogled, da gre za še eno obveznost, a izkušnje številnih lastnikov dokazujejo, da kokoši hitro postanejo nepogrešljiv del vrta ali travnika. Njihova prisotnost prinaša ekološke prednosti, izboljša zdravje tal in zmanjša odpadke v gospodinjstvu. Pa še zabavne so – in presenetljivo tihe.

Naravno gnojenje brez truda
Ena najbolj neposrednih koristi kokoši na travniku je njihova sposobnost naravnega gnojenja tal. Njihovi iztrebki vsebujejo dušik, fosfor in kalij – osnovne gradnike zdravih rastlin. Kokoši, ki se prosto gibljejo po travniku, razporedijo to naravno gnojilo povsem enakomerno in brez človeškega napora.
Za razliko od komercialnih gnojil kokošji gnoj deluje dolgoročno. Obogatena zemlja bolje zadržuje vlago, rastline hitreje rastejo in trava ostane zelena tudi v sušnem obdobju. Posebej dobrodošlo je to na vrtovih, kjer se pogosto borimo s slabšo kakovostjo prsti.
Kako uravnavati količino?
Da ne bi prišlo do preobremenitve z dušikom, je priporočljivo, da imajo kokoši možnost gibanja na večjem prostoru. Idealno je, če se lahko vsakih nekaj tednov premaknejo na novo površino. Tla si bodo tako opomogla, rastline pa bodo bolje izkoristile hranila.
Naravna pomoč pri zatiranju škodljivcev
Kokoši so odlični lovci. Z veseljem se lotijo ličink, hroščev, polžev, črvov in celo manjših kač. Njihovo nenehno praskanje po tleh pomeni, da dnevno prečešejo vsak kotiček travnika. Tako zmanjšajo prisotnost škodljivcev, ki pogosto ogrožajo vrtnine ali sadno drevje.
Ob tem zmanjšajo tudi populacijo klopov, saj pojedo njihov razvojni stadij. Na območjih z veliko podlesnimi mišmi ali poljskimi voluharji so kokoši dodatna naravna ovira, saj njihov vonj odvrača glodavce.
Zmanjšanje kuhinjskih odpadkov
Namesto da bi ostanki hrane končali v košu, jih lahko uporabimo za kokošje kosilo. Kokoši bodo hvaležno pojedle večino rastlinskih ostankov – od solate in koruznih storžev do krompirjevih olupkov in preostale rižote.
S tem ne le zmanjšamo odpadke, temveč ustvarimo krožni sistem, kjer kuhinja hrani kokoši, te pa nato vrnejo hrano v obliki jajc. Količina organskih odpadkov se v povprečju zmanjša za vsaj tretjino – kar se dolgoročno pozna pri mesečnih stroških.
Kaj kokošim ni priporočljivo dajati?
Izogibati se je treba plesnivim živilom, surovemu mesu, preveč slanim jedem, čebuli in citrusom. Ti lahko povzročijo prebavne motnje ali slabšo kakovost jajc.

Naravno prezračevanje in izboljšanje tal
Med praskanjem kokoši rahljajo zgornjo plast zemlje, odstranjujejo plevel in mešajo organsko snov. To izboljša prezračenost prsti, spodbuja mikrobiološko aktivnost in poveča sposobnost zadrževanja vode.
Na vrtu delujejo podobno kot mini kopač – nežno, a vztrajno. Tla, kjer so bile kokoši redno prisotne, so po nekaj sezonah vidno mehkejša in bolj rodovitna.
Psiho-fizični učinek njihove prisotnosti
Kokoši imajo svoj ritem. Vstajajo z zoro, sledijo navadam in imajo znotraj jate jasno komunikacijo. Opazovanje njihovega vedenja je za marsikoga sproščujoče – skoraj terapevtsko.
Otroci ob stikih s kokošmi razvijajo občutek odgovornosti, razumevanje za cikle narave in spoštovanje do živil, ki jih vsakodnevno uživajo. Tudi odrasli priznavajo, da jutranji obisk kokošnjaka ali poslušanje tleskanja perutnic pomaga začeti dan bolj mirno.
Praktične koristi jajc in samooskrbe
Sveža jajca s travnika niso zgolj boljša po okusu. Imajo višjo vsebnost omega-3 maščobnih kislin, bogatejši rumenjak in daljšo obstojnost. Ko kokoši jejo zelenje, žuželke in ostanke hrane, so tudi njihova jajca polnejšega profila.
Kljub začetni investiciji v kokošnjak in ograjo je donosnost hitro opazna. Družina s štirimi člani porabi v povprečju 8–10 jajc na teden – kar z dvema ali tremi kokošmi povsem pokrijemo.
Objava Kaj vse pridobimo, če imamo kokoši na domačem travniku? se je pojavila na Vse za moj dan.