Kaj vse lahko naredimo iz svežih marelic

20 hours ago 14
ARTICLE AD

Na tržnicah po Sloveniji je začetek poletja čas za marelice. Njihova oranžna kožica in nežen vonj spominjata na tople popoldneve pod sadnim drevjem. Marelice niso samo znak sezone, ampak tudi ena najbolj hvaležnih sestavin za pripravo številnih domačih dobrot. V nasprotju z bolj zahtevnimi sadeži marelica ne potrebuje dolge obdelave – dovolj je že, da jo razpolovimo, izkoščičimo in pojemo. A prav tu se skrivajo številne možnosti.

Sočnost poletja, ki v kuhinji ne razočara

Marelice se čudovito obnesejo v sladicah, marmeladah, kompotih, pitah, pa tudi v slanih jedeh in omakah. Njihova prijetna kislost in nežna sladkoba omogočata uporabo v različnih kulinaričnih smereh. Slovenci jih pogosto povezujemo s spomini na otroštvo – s sokom, ki steče po bradi, s kuhinjo, kjer diši po marmeladi, in s poletnimi počitnicami pri babici.

Sveže mareliceSveže marelice

Kaj lahko pripravimo iz svežih marelic

Marelična marmelada brez kompliciranja

Ena najbolj tradicionalnih uporab marelic je domača marmelada. Sveže marelice so zaradi pektina, ki ga vsebujejo, idealne za kuhanje marmelade brez dodatnih zgoščevalcev. Najpogosteje uporabljamo razmerje 1 kg sadja na 700–800 g sladkorja. Nekateri dodajo limonin sok, da ohranijo barvo, spet drugi vse skupaj prekuhajo le enkrat in shranijo v sterilizirane kozarce.

Rezultat je gost, sijoč namaz z izrazito aromo po sadju, ki bo na kruhu z maslom priklical poletje tudi sredi zime.

Marelični kompot za ozimnico in takojšnje razvajanje

Kompot iz marelic je lahko samostojna sladica ali osnova za nadaljnjo uporabo – npr. za pripravo tort, zmrzlin ali prelivov. Domač kompot pripravimo s sladkano vodo in svežimi razpolovljenimi marelicami, ki jih nekaj minut kuhamo, nato pa shranimo v kozarce ali zaužijemo še tople.

Z dodatkom klinčkov ali vanilije postane tudi dišeča spremljava sladoledu ali rogljičkom.

Marelični zavitek s skuto in drobtinami

Podobno kot jabolka se tudi marelice odlično obnesejo v zavitkih. Njihova rahla kislost se lepo ujame s skuto, orehi, drobtinami in rahlo sladkano testo. Sveže marelice zmehčajo nadev in ga obogatijo z naravnim sokom, zaradi česar zavitek ni suh, ampak prijetno sočen.

Peka na nižji temperaturi ohrani strukturo sadja in da zavitku nežno karamelizirano skorjico.

Marelični džem z dodatkom sivke ali vanilije

Če želite marmelado, ki bo izstopala, dodajte ščepec suhe sivke ali postrgano sredico vanilijevega stroka. Marelica se odlično ujame z obema aromama in ustvari kombinacijo, ki diši po Provansi in hkrati po domači shrambi.

Tak džem je lahko tudi darilo ali posebnost na praznični mizi.

Marelična pita z mandljevim testom

Mandlji in marelice se dopolnjujejo kot redko kateri drugi okusi. Testo iz mletih mandljev, masla in jajc tvori krhko osnovo, ki jo prelijemo z mareličnim nadevom. Lahko uporabimo cele marelice ali jih narežemo na rezine. Pečeno pito potresemo z rjavim sladkorjem in postrežemo z vanilijevim sladoledom.

Pita ni zahtevna za pripravo, a daje vtis razkošne slaščice.

Slane jedi, kjer zablestijo marelice

Marelična omaka za perutnino in svinjino

Marelice niso le za sladice. V azijski kuhinji jih pogosto uporabljajo kot osnovo za omake, ki spremljajo piščanca, raco ali svinjsko meso. Zdušene marelice, čebula, beli kis, ingver in čili ustvarijo sladko-kiselkast preliv, ki popestri jedi na žaru ali popečeno meso iz ponve.

Taka omaka deluje tudi kot marinada in se čudovito zapeče.

Marelična mešanica

Indijski chutney je zgoščena mešanica sadja, čebule, kisa, sladkorja in začimb. Marelice v tej vlogi ponujajo idealno osnovo. Kuhamo jih z rjavim sladkorjem, jabolčnim kisom, čebulo, gorčičnimi semeni in ingverjem. Ko se zmes zgosti, jo shranimo v manjše kozarce.

Postrežemo jo ob sirih, mesnih narezki, ali na popečenih kruhkih kot prigrizek.

Osvežilne poletne ideje

Marelični sladoled brez aparata

Če imate blender in zamrzovalnik, lahko pripravite preprost marelični sladoled. Zmešajte zmrznjene narezane marelice z nekaj žlicami grškega jogurta in medom. Zmes takoj postrezite ali pa jo zamrznite za kasneje.

Osvežilno, hitro in brez umetnih dodatkov.

Marelična limonada

Sok svežih marelic, limone in nekaj metinih listov tvori aromatično alternativo običajni limonadi. Marelice kuhamo nekaj minut, nato jih pretlačimo skozi sito, ohladimo in zmešamo z limoninim sokom ter hladno vodo. Pijača je nežno motna, rahlo kisla in nepozabno poletna.

Dodamo lahko tudi mineralno vodo za rahlo peno.

Zamrznjeni marelični kocke za pijače

Marelice narežemo na rezine in jih zamrznemo v modelčkih za led, skupaj z vodo ali sokom. Tako dobimo sadne ledene kocke, ki popestrijo vsak kozarec vode, čaja ali belega vina.

Uporabimo jih lahko tudi v koktajlih.

Kaj storiti, če imamo preveč marelic

Sušenje marelic

Če imate doma večje količine marelic, jih lahko posušite na soncu ali v pečici pri nizki temperaturi. Posušene marelice so odličen prigrizek, dodatek k kosmičem ali sestavina za zimske kompotne mešanice.

Pred sušenjem jih razpolovimo, odstranimo koščice in po želji namočimo v limonino vodo.

Marelična kaša za otroke in odrasle

Sveže marelice lahko zmeljete v kašo in jo zamrznete v porcijah. Tako imate osnovo za kašice, sadne jogurte, ovsene zajtrke ali kot dodatek smutijem tudi pozimi.

Če dodate vanilijo in malo cimeta, dobite kašo, ki jo bodo jedli tudi odrasli z veseljem.

Objava Kaj vse lahko naredimo iz svežih marelic se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article