50 let VW LT

13 hours ago 3
ARTICLE AD

Pred natanko 50 leti je bil v Berlinu predstavljen Volkswagen LT. Večji brat Bullija, ki so ga takrat proizvajali že v drugi generaciji, je uspešno razširil paleto produktov iz Hannovra.

Volkswagen in Transporter: ta dva izraza sta močno povezana že od začetka prodaje Bullija leta 1950. Ker pa Bulli ni bil namenjen prevozu zelo težkih tovorov, so pri Volkswagnu za dopolnitev ponudbe razvili model, ki se je uvrščal pod težke tovornjake, vendar nad Volkswagnov kombi – tovorni dostavnik segmenta od 2,8 do 3,5 tone. Pri imenu so ostali zadržani, saj izvira iz nemške besedne zveze Lasten Transporter in tako je preprosto nastalo ime modela: LT. Kot dodatek k imenu so se pojavljale oznake 28, 31 in 35 za dovoljeno skupno maso 2,8, 3,1 oz. 3,5 tone. Tako kot že pri Transporterju je Volkswagen tudi pri modelu LT prisluhnil željam kupcev, zato je bil LT že od začetka na voljo z dvema različnima medosnima razdaljama in z dvema različicama strehe. Prostorski čudež je bil na voljo kot furgon, tovorni kombi, kombi za prevoz potnikov, kesonar, model z dvojno kabino in kot šasija z vozniško kabino. V fazi razvoja so se odločili, da bo razmerje med transportno in uporabno površino še boljše kot pri Transporterju z motorjem v zadku.

S tem namenom so Volkswagnovi inženirji zasnovali vozilo, s povsem spredaj nameščeno, prostorsko varčno vozniško kabino, kot jo je imel Transporter, in sprednjim motorjem, nameščenim nad sprednjo premo med voznikovim in sovoznikovim sedežem. Pogon je še vedno potekal preko zadnje preme. Brez motorja v zadku je bil tako za uporabo na voljo celoten tovorni prostor. Kljub temu je model LT ostal kompakten: v primerjavi z Bullijem T2 je bil LT daljši le za 34 cm in širši le za 30 cm. Z novim prostorskim konceptom je s 7,85 kubičnega metra tovornega prostora nudil več kot 50 odstotkov večjo tovorno prostornino.

Pri Volkswagnu so bili ponosni tudi na ergonomijo, ki je bila do tedaj pri gospodarskih vozilih precej zapostavljena. Pri razvoju vozniške kabine so sodelovali znanstveniki s področja varnosti pri delu. Zaradi tega sodelovanja so bili na primer upravljalni elementi nameščeni blizu voznika, vgrajeno pa je bilo tudi veliko vetrobransko steklo in zelo velika zunanja ogledala.

Za dodatno vozno udobje je med drugim poskrbela sprednja prema s posamičnimi kolesnimi obesami, ki tudi še mnogo let po uvedbi modela LT ni bila del serijske opreme v tem segmentu. Sprva je bil Volkswagen po želji na voljo z 2,0-litrskim štirivaljnim bencinskim motorjem iz Audija 100 (z zmanjšanjem moči na 55 kW (75 KM) in prilagojenim za delovanje v gospodarskem vozilu) ali z 2,7-litrskim štirivaljnim dizelskim motorjem angleškega proizvajalca Perkins z 48 kW (65 KM). Volkswagen ga je leta 1979 nadomestil s prvim lastnim šestvaljnim dizelskim motorjem. Novi 2,4-litrski motor je v modelu LT sicer proizvedel le 5,88 kW (8 KM) več kot njegov predhodnik, a je razvil bistveno večji navor in je imel izjemno prijeten tek – tako miren, da so ta motor pri Volvu vgradili celo v svoj prvi šestvaljni osebni avtomobil.

Zaradi svoje kakovosti in zanesljivosti ter velike uporabne površine in kompaktnih dimenzij je LT hitro postal priljubljena osnova za avtodome. Še danes jih je veliko število mogoče srečati na cestah po vsem svetu. Zato ni bilo presenečenje, da je Volkswagen leta 1988 poleg kompaktne Californie, ki je temeljila na tretji generaciji Bullija (T3), predstavil tudi avtodom na osnovi modela LT: z modelom Florida je Volkswagen ponudil polnovreden avtodom za štiri osebe s kopalniško nišo. Po 21 letih in več kot 470.000 izdelanih modelih LT pa je leta 1996 napočil čas za naslednika.

1996: druga generacija modela LT

Po 21 letih se je leta 1996 končala era kompaktnega in priljubljenega tovornega dostavnika LT. Tako kot prehod z modela T3 na T4 je tudi prehod z modela LT1 na LT2 pomenil prehod v sodobnejše obdobje. Model LT2 je bil prvo novo vozilo, ki ga je predstavila leta 1995 novoustanovljena znamka Volkswagen Gospodarska vozila (VW GV) s sedežem v Hannovru. Razvoj te in naslednjih modelskih serij je potekal v sodelovanju z družbo Mercedes-Benz. Dizelski motorji so bili zdaj vgrajeni vzdolžno pod kratkim pokrovom motorja. Vstopanje je bil veliko nižje in med sprednjima sedežema je bilo mogoče udobno vstopiti v tovorni oz. potniški prostor. Volkswagnov recept za uspeh, ki strankam nudi široko paleto modelov, se je ohranil tudi pri LT2. Tako so bili še vedno na voljo furgoni, tovorni kombiji, kombiji za prevoz potnikov, kesonarji, modeli z dvojno kabino in šasije s tremi medosnimi razdaljami in dovoljeno skupno maso med 2,6 in 4,6 tone.

Še eno prednost pa so predstavljali priljubljeni motorji TDI: varčni, zmogljivi in zanesljivi so bili prva izbira tudi pri modelu LT2. Leta 2002 je znamka VW GV z novim 2,8-litrskim štirivaljnim dizelskim motorjem model LT2 spremenila v ‘ekspresno’ vozilo. Motor je imel 116 kW (158 KM) in je ponujal največji navor 331 Nm. To so bile rekordne vrednosti v tem segmentu. Proizvodnja v tovarni Stöcken se je zaključila leta 2006, ko je bilo izdelanih skoraj 340.000 vozil.

2006: Crafter

Crafter, izdelan na podlagi osnovnega koncepta predhodnika, je na trg prišel leta 2006 – vizualno v obliki tovornega vozila, tehnično pa je bil povsem novo vozilo. To je ponazarjalo tudi novo ime: Crafter je pomenil in še vedno pomeni dinamičnega pomočnika v vsakdanjem delovnem življenju, ‘nekoga, ki priskoči na pomoč’.

Najbolj spektakularna različica doslej je bil zagotovo Crafter 4MOTION s štirikolesnim pogonom Achleitner, predstavljen leta 2012. Vozilo s polnim obsegom opreme je imelo do tri zapore, povišano podvozje ter je bilo opremljeno s terenskimi pnevmatikami in zaščito celotnega podvozja. Crafter 4MOTION je svoje kakovosti uspešno dokazal kot podporno vozilo na rallyju Dakar 2012. Tudi model Crafter so deset let izdelovali v številnih različicah (furgon, tovorni kombi, kombi za prevoz potnikov, kesonar, model z dvojno kabino in šasija). Več kot 480.000 prodanih vozil dokazuje uspeh tudi te tretje generacije.

2016: novi Crafter – 100-odstotno Crafter –100-odstotno VW GV

Znamka Volkswagen Gospodarska vozila je leta 2016 prvič predstavila Crafter druge generacije. Je popolnoma novo in ponovno samostojno razvito vozilo, za izdelavo katerega je bila zgrajena celo nova tovarna v poljskem mestu Września.

Pri razvoju so strokovnjaki znamke Volkswagnu Gospodarska vozila intenzivneje kot kdaj koli prej stranke povprašali o njihovih potrebah in zamislih. Prav tako so jih povabili, da s svojimi zamislimi aktivno pomagajo pri snovanju novega Crafterja. Specialisti iz Hannovra so voznike Crafterja večkrat spremljali pri njihovem vsakodnevnem delu in jih neposredno na delovnem mestu spraševali po njihovih željah.

Rezultat je verjetno najboljše in najbolj vsestransko vozilo v segmentu C/D lahkih gospodarskih vozil. Poleg različnih karoserijskih izvedb je bil Crafter zdaj prvič na voljo tudi s pogonom na sprednji, zadnji ali vsa štiri kolesa. Novi Crafter je s svojimi voznimi lastnostmi kot pri osebnem avtomobilu ter številnimi povsem novimi varnostnimi in asistenčnimi sistemi postal merilo v svojem segmentu. Z dovoljeno skupno maso do 5,5 tone, tovorno prostornino do 18,4 m3 ter številnimi pogonskimi agregati in izpeljankami se ponaša z uporabnikom prilagojeno funkcionalnostjo in vsestranskimi rešitvami, ki so kos transportnim nalogam z vseh področij uporabe.

Mednarodna žirija za gospodarska vozila, ki jo sestavljajo novinarji iz 24 evropskih držav je Crafterju neposredno ob uvedbi na trg podelila naziv ‘Najboljše transportno vozilo leta 2017’. Leto pozneje je znamka VW GV kot razširitev produktne palete Crafter predstavila električno gnano različico e-Crafter in avtodom Grand California.

2024: Novi Crafter – več varnosti, več udobja, enak cenovni nivo

Novi Crafter je serijsko na voljo z digitalnim kombiniranim instrumentom Digital Cockpit. Značilni notranji element modela Crafter iz leta 2024 je zdaj 10,3-palčni in opcijsko 12,9-palčni zaslon, ki temelji na najnovejšem modularnem infotainment sistemu (MIB). Optično prostostoječ Volkswagnov sistem odlikujeta novo razvit grafični vmesnik in intuitivno vodenje po menijih. Poleg tega je Crafter zdaj opremljen tudi z novim spletnim glasovnim upravljanjem številnih funkcij vozila z integracijo klepetalnika ChatGPT, ki se odziva na naravne govorne ukaze. Prenovljeni so bili ročna zavora in izbirnik avtomatskega menjalnika ter upravljalni elementi za svetlobne funkcije, tipke na sredinski konzoli in vse prezračevalne odprtine. Na primer ročna zavora je zdaj elektronska parkirna zavora, ki se jo upravlja s stikalom na armaturni plošči; nekdanje ročice med sprednjima sedežema ni več.

Ponudba novih serijskih in opcijskih asistenčnih sistemov uspešno modelsko serijo Crafter povzdiguje na novo raven. V prihodnosti bodo vsi novi Crafterji serijsko opremljeni z naslednjimi sistemi: Front Assist (asistenca za zaviranje v sili z zaznavanjem kolesarjev in pešcev), Lane Assist (asistenca za ohranjanje smeri), prepoznavanje prometnih znakov, tempomat z omejevalnikom hitrosti in zvočni parkirni sistem za sprednji in zadnji del vozila. Prvič za Crafter bo opcijsko na voljo sistem Travel Assist; v kombinaciji z njim bo odslej v Crafterju na voljo tudi sistem Emergency Assist. Kljub obsežnejši varnostni opremi in večjemu udobju, ki olajšuje vsakodnevno delo v novem Crafterju, cene ostajajo na enakem nivoju kot pri prejšnjem modelu. Do konca leta 2024 je bilo izdelanih že skoraj 500.000 vozil novega Crafterja.

 

The post 50 let VW LT appeared first on Revija TRANZIT.
Read Entire Article